Příběh Andrejky

Andrejka se narodila 3.6.2020 minutu po svém bráškovi Patrikovi císařským řezem. Páťa byl hned od začátku velmi šikovný a nepotřeboval žádnou pomoc, Andrejka byla menší, hubenější a adaptaci na světě zvládala hůře. Měla zavedený kyslík na podporu dýchání.  

Po 3 dnech při kontrole ji byla zjištěna katarakta na obou očích. Šedý zákal se odstraňuje operativně, proto Andrejka v pouhém měsíci absolvovala operaci v Motole. Operace druhého očka ji čekala hned za měsíc další. 

Psychomotoricky vývoj nepostupoval správným tempem dopředu a tak se rozhodli  podstoupit magnetickou rezonanci. Ta ukázala nález na mozku, který Andrejku brzdí v posunu dál. 

Andrejky diagnóza je momentálně dětská mozková obrna – triparéza s větším poškozeným na levé straně. Andrejka sama nechodí, nemluví. Zvládne asymetricky lézt. Každý den nasazuje maminka  kontaktní čočky a lepí okluzor. Mentálně je na tom ale velmi dobře, rozumí naprosto všemu, takže se zvládne dorozumět s každým, když dotyčný pokládá správně otázky. ☺️ 

Všechny terapie a doktory s Andy absolvuje pouze maminka. S tatínkem Andrejky a Patrika se před rokem rozešli. 

Andrejka absolvuje fyzioterapii, ergoterapii a hipoterapii. Od září chodí do speciální školky pro zrakově postižené v Plzni. 

Pravidelně dvakrát v týdnu jezdí do denního stacionáře v Centru Hájek. Tam absolvuje 2krat za rok i 14 denní cvičebni program Therasuit.